πρόγραμμα  με κωδικό 2017-1- UK01-KA219-036528_2 και τίτλο «My Rights – My Responsibilities»

Από 01.10.2017 έως 30.09.2019 το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παιανίας συμμετέχει στο πρόγραμμα «Μy rights – My responsibilities».
Σκοπός του προγράμματος είναι να προωθήσει την ανάπτυξη των ατομικών και διαπολιτισμικών ικανοτήτων, και εστιάζοντας στα δικαιώματα κάθε παιδιού, να βοηθήσει άμεσα στην καταπολέμηση των ανισοτήτων και των διακρίσεων κάθε είδους.
Ακόμα, επιζητείται οι μαθητές να διερευνήσουν θέματα διακρίσεων, διαχωρισμού, ρατσισμού και βίας, να εξετάσουν τα δικαιώματά τους και να εντοπίσουν τις ευθύνες τους σε σχέση με αυτά.

Το Erasmus+ είναι το πρόγραμμα της ΕΕ για τη στήριξη της εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας και του αθλητισμού στην Ευρώπη.
Στόχοι
Στόχος του Erasmus+ είναι να συμβάλει στη στρατηγική «Ευρώπη 2020» για την ανάπτυξη, την απασχόληση, την κοινωνική ισότητα και την ένταξη, καθώς και στους στόχους της ΕΚ2020, του στρατηγικού πλαισίου της ΕΕ για την εκπαίδευση και την κατάρτιση.
Βασική δράση 2:
Καινοτομία και ορθές πρακτικές Στρατηγικές συμπράξεις για την ενίσχυση της καινοτομίας σε κάθε τομέα, καθώς και κοινών πρωτοβουλιών για την προώθηση της συνεργασίας, της αμοιβαίας μάθησης και της ανταλλαγής εμπειριών.

Συμμετέχοντα σχολεία

Summerhill Primary School, Maghull, UK.
Instituto Comprensivo Di Zogno, Zogno, Italy.
Szkola Podstawowa Nr.12Im. Zygmunta Glogera W Bialymstoku, Bialystok, Poland.
Ceip Ciutat De Cremona Alaquas, Spain.
Grădiniţa cu Program Prelungit ‘’Perluţele mării’’, Constanţa, Poland.
1st primary School of Peania, Peania, Greece.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ«My Rights – My Responsibilities»

1η θεματική: All about me
Δικαιώματα και υποχρεώσεις που αφορούν τον εαυτό μου

2η θεματική: It’s a small World