Αρ.πρωτ. 34138/Δ2/6-3-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. και την με αρ.πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ.15447/05-03-2020 εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας με θέμα

«Οδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς του κορωνοϊού στις σχολικές μονάδες και φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες»

Για οποιοδήποτε θέμα ή ερώτημα για θέματα υγείας προκύπτει οφείλουν οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνουν άμεσα τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) στο τετραψήφιο νούμερο 1135 και να λαμβάνουν σχετικές οδηγίες.

Οι Διευθυντές/ντριες – Προϊστάμενοι/ες των σχολικών μονάδων της περιοχής ευθύνης ΠΕ Αν. Αττικής οφείλουν επίσης να επικοινωνούν με την ανωτέρω Υπηρεσία για θέματα υγείας μαθητών-γονέων-εκπαιδευτικών των σχολικών τους μονάδων, που πέφτουν στην αντίληψή τους, δεδομένου ότι έχουν τηρηθεί αυστηρά οι οδηγίες των ανωτέρω εγκυκλίων, ΥΑ & ΚΥΑ . Οι σχετικές οδηγίες από τον ΕΟΔΥ θα πρέπει να μνημονεύονται σε οποιαδήποτε επικοινωνία τους με την Υπηρεσία μας (προφορική ή γραπτή) και η σχετική επικοινωνία να καταγράφεται στο Ημερολόγιο Σχολικής Ζωής .

Τέλος μην ξεχνάτε να ενημερώνεστε καθημερινά από την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων & του του Εθνικού Οργανισμού Δημόσια Υγείας (ΕΟΔΥ) (https://eody.gov.gr/ ) για τις εξελίξεις και τις σχετικές οδηγίες επί του θέματος.

02koronaios story